НЕДОЛІКИ ЗАКОНУ ЩОДО ІНВАЛІДІВ ВІЙНИ НЕОБХІДНО УСУНУТИ

За інформацією прес-служби УСВА голова Української Спілки ветеранів Афганістану С. В. Червонописький звернувся до народного депутата І. Ф. Шарова з проханням зареєструвати проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо статусу інвалідів війни.
За законодавчої ініціативи народних депутатів України І. Ф. Шарова, О. О. Зарубінського і В. Й. Развадовського цей проект зареєстровано у Верховній Раді 11 вересня за № 3229. 
 
Звернення голови УСВА

Народному депутату України
І. Ф. Шарову 

Шановний Ігоре Федоровичу!

До Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) надходять числені звернення учасників бойових дій на території інших держав стосовно відсутності завершених досліджень впливу бойової психологічної травми на стан їх здоров’я та недосконалості процедур встановлення причинних зв’язків отриманих захворювань з участю у бойових діях, що не дає можливості отримати статус інваліда війни особам, які дійсно частково втратили працездатність внаслідок захворювань. 
Це питання вже вирішено законодавчо для осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни і війни з Японією, та осіб які у  неповнолітньому віці були призвані чи добровільно вступили до лав Радянської  Армії  і  Військово-Морського Флоту під час військових призовів  1941–1945  років і стали інвалідами внаслідок загального захворювання  або  захворювання,  отриманого  під  час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях. Тобто застосовано підхід, який привів до порушення рівності прав ветеранів війни, які мають однаковий статус. 
Участь громадян України у бойових діях на території інших країн, а також у міжнародних операціях з підтримки миру і безпеки, була і залишається  виконанням військового обов’язку, пов’язаного з особливим ризиком для життя. Громадяни України в складних умовах у складі контингентів військ з гідністю і честю виконували свій військовий обов’язок у різних регіонах земної кулі. Тому такі недоліки закону необхідно усунути, вважають учасники бойових дій на території інших держав.
Запропонований проект закону потребує додаткових витрат з державного і місцевих бюджетів України не більш як для 1500 осіб (750 з них – учасники бойових дій в Афганістані) на компенсацію підвищення рівня пільг з оплати комунальних послуг з 75% до 100%, а також на збільшення розміру щомісячної надбавки до пенсії з 25% до 50%, 75%, 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для інвалідів 3, 2, 1 груп відповідно і збільшення розміру разової грошової допомоги, що виплачується щороку до 5 травня учасникам бойових дій та інвалідам війни у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах  бюджетних  призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.     
Просимо Вас, шановний Ігоре Федоровичу, розглянути пропозиції УСВА до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо статусу інвалідів війни, метою якого є вдосконалення чинного законодавства і встановлення рівних прав захисників Вітчизни всіх поколінь перед державою.  

З повагою –                                                    

С. ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ,

голова УСВА.