МИ НЕ ДОПУСТИМО ВІДВЕРТОГО ЗНУЩАННЯ НАД ВЕТЕРАНАМИ, ІГНОРУВАННЯ ЇХ ВИМОГ І КОЛЕКТИВНОЇ ДУМКИ!

kyiv_20180608_1.jpg
Масова попереджувальна акція зібрала у Києві 25 квітня 2018 року тисячі ветеранів війни у боротьбі за соціальні права і належне медичне забезпечення, продемонструвала єдність і мобілізаційну готовність ветеранів війни до активних дій.
Вимоги ветеранів, які були визнані слушними, передали до керівників центральних органів влади: Прем’єр-міністру України В. Б. Гройсману, міністру соціальної політики А. О. Реві, міністру охорони здоров’я У. Супрун.
Виступаючи перед ветеранами у стін будинку Уряду міністр соціальної політики А. О. Рева, запевнив, що всі вимоги будуть уважно розглянуті і до 25 травня 2018 року, тобто через місяць, Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) отримує відповідь.
Доручення Віце-прем’єр-міністра України про розгляд і прийняття рішень  з порушених питань надало ветеранам надію на справедливість. Робочі групи ветеранів розпочали активно спілкувалися з фахівцями Мінсоцполітики і МОЗ, обговорюючи шляхи виконання справедливих вимог.
kyiv_20180608_2.jpg
Нажаль у процесі роботи все більш помітні стали спроби «заговорити» конкретні висновки, уповільнити прийняття рішень. У підсумку Доручення Віце-прем’єр-міністра П. В. Розенка у встановлений термін до 21 травня 2018 року не було виконано.
Не отримана і реакція на прохання організувати зустріч Правління УСВА безпосередньо з Прем’єр-міністром України В. Б. Гройсманом для підвищення відповідальності Уряду у вирішенні проблем ветеранів війни.
Для обговорення форм і методів протесту проти ігнорування вимог ветеранів війни, прийняття рішень на подальші дії Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) провела 30 травня 2018 року   селекторну нараду за участю членів Правління, активу міських і районних організацій УСВА з запрошенням для участі в нараді представників місцевих органів влади та партнерських організацій ветеранів війни і військової служби, учасників АТО-ООС, чорнобильців.
Ми запросили Віце-прем’єр-міністра П. В. Розенка взяти участь у селекторній нараді, відповісти на прямі запитання ветеранів стосовно висунутих вимог і можливості їх виконання.
kyiv_20180608_3.jpg
Але продовжити діалог з ветеранами не висловив бажання ніхто: ні з Міністерства охорони здоров’я, ні з Міністерства соціальної політики, ні зі служби Віце-прем’єр-міністра, ні  зі служби Прем’єр-міністра України.
7 червня 2018 року у Києві під головуванням С. В. Червонописького було проведено засідання Правління УСВА, на якому прийнято рішення щодо подальшої реакції ветеранів на повне ігнорування спільноти і демонстративну неповагу органів виконавчої влади до ветеранів війни.
Члени Правління запропонували розширити перелік вимог ветеранів і звернути увагу на постійне зниження Урядом соціальних стандартів, а саме: норм споживання газу і електроенергії, а також на необхідність своєчасної і повної реалізації прийнятих рішень щодо житлового забезпечення осіб з інвалідністю в наслідок війни.
kyiv_20180608_4.jpg
Члени Правління підтримали пропозицію щодо необхідності проведення масової акції у Києві і попередніх зустрічей голів обласних, районних і міських організацій УСВА з керівниками місцевих органів влади і інформування їх про вимоги і заході УСВА з метою соціального захисту ветеранів.
Прес-служба УСВА.

 

Прем’єр-міністру України

             Гройсману В.Б.

 

                                            Шановний Володимире Борисовичу!

На жаль, за часи незалежності України органи виконавчої влади ніколи не забезпечували у повному обсязі соціальних гарантій, встановлених законодавством України для ветеранів війни.

Тому великі очікування і надії ветерани покладали на Вашу особисту діяльність та нові рішення і реформи у соціальній сфері в нашій країні.

Але ці очікування опинилися марними. Навпаки, хід реформ, їх підготовка і проведення повністю віддзеркалили їх відверту спрямованість проти ветеранів. Таємна підготовка законодавчих і нормативно – правових актів, ігнорування думок ветеранів, імітація консультацій з суспільством, а не широке обговорення змісту реформ – таким був обраний шлях підготовки «сюрпризів» для ветеранів.

Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) неодноразово зверталась до керівників органів законодавчої і виконавчої влади з вимогами поновити у повному обсязі пільги, які булі встановлені  Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для сімей загиблих воїнів та Героїв Радянського Союзу.

Але Мінсоцполітики жодного разу не підтримало пропозицій ветеранів, виступаючи опонентом справедливих вимог. Ветерани за дорученням Премєр-міністра України отримали від Мінсоцполітики формальні «відписки» без пропозицій і реальних спроб вирішення порушених соціальних питань.

Вже на прикладах перших кроків реформування виконавці Мінсоцполітики показали  недостатній рівень компетенції і неглибоке знання реальної ситуації в Україні.

Зокрема в наслідок порушення послідовності прийняття рішень, поспішаючи довести «зовнішнім керуючим» про проведення «пенсійної реформи», її автори «забули» про пенсії для осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб. Виправляючи власні помилки, Уряд відклав на цілий рік покращення грошового утримання військовослужбовцям і розпочав «маневри» з військовими пенсіями, які і досі викликають обурення і масові акції колишніх військовослужбовців.

14 березня 2018 року на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» із дорученням Міністерству соціальної політики про доопрацювання зазначеної постанови з урахуванням пропозицій.

Таке рішення приводить до звуження прав ветеранів війни на пільговий проїзд, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Іншим прикладом тиску Уряду на ветеранів є прийняття за ініціативи Міністерства соціальної політики Постанови КМУ від 14 лютого 2018 р. № 156 «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням ветеранів».

Проект вказаної постанови викликав обурення і не був підтриманим найбільш масовими і структурованими всеукраїнськими ветеранськими організаціями, створеними ще у часи народження незалежної України, для яких у новому Законі України «Про громадські об’єднання» дозволено особливий порядок реєстрації та статутної діяльності. Ці громадські ветеранські об’єднання за правами на державну підтримку поставлені в один ряд з новими організаціями, які зараз десятками і сотнями реєструються по спрощеній системі без вимог фіксованого членства, кількості членів організацій тощо. Ініціатори – керівники таких організацій, маючи окремих представників в територіальних одиницях, лише імітують діяльність для однієї мети – отримання фінансової підтримки с боку держави.

Ветерани війни в Україні опинились у складних життєвих обставинах у зв’язку із негативним впливом на їх фізичне та психологічне здоров’я бойових дій та необхідністю самостійно оплачувати своє лікування. На сьогоднішній день існує гостра необхідність запровадження ефективних механізмів фінансування лікування зазначених категорій осіб.

Статистика показує, що кількість учасників бойових дій, які померли в Україні у працездатному віці після війні в Афганістані, вже в десятки разів перевищує кількість військовослужбовців, загиблих у бойових діях. Щорічно зростає кількість осіб з інвалідністю в наслідок війни, а також хронічних захворювань, пов’язаних з участю у бойових діях. Глибоких наукових досліджень щодо зв’язку поранень, захворювань, зокрема синдрому бойової психологічної травми, посттравматичного синдрому (т.з. «в’єтнамський синдром», «афганський синдром», «донбаський синдром» тощо) із хронічними захворюваннями і передчасними летальними випадками не проводиться.

Чинні в Україні клінічні протоколи не завжди відповідають кращим світовим практикам та часто є недостатньо ефективними для лікування бойових поранень, а також інших захворювань, пов’язаних з участю у бойових діях. Лікування бойових поранень та інших захворювань потребує застосування сучасних методів лікування визначених у міжнародних клінічних настановах та досягнень доказової медицини.

   Тому вимагаємо:

1.Неухильного виконання вимог Статей 22 та 49 Конституції України при проведенні реформ у соціальній і медичній сферах.

  1. Здіснити заходи для прискорення розгляду проекту та прийняттяЗакону України «Про Єдину державну систему моніторингу, виробництва, постачання, транспортування, споживання та оплати за паливно-енергетичні ресурси і комунальні послуги» (реєстр. № 4844).

3.Вийти з законодавчою ініціативою щодо поновлення у повному обсязі  пільги для родин загиблих воїнів і Героїв Радянського Союзу відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

  1. Запровадження державних гарантій та механізму фінансування надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів особам, які брали участь у бойових діях, особам з інвалідністю в наслідок війни та родинам загиблих воїнів за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування на суму не менш 1 млн грн. на одну особу. При цьому повинно бути передбачено:

— повну оплату за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування медичних послуг і лікарських засобів передбачених деталізованим описом, для осіб з інвалідністю внаслідок війни, які зазначені  у статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

— повну оплату за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування медичних послуг і лікарських засобів, передбачених деталізованим описом,  необхідних для лікування поранень, контузій каліцтв або захворювань для учасників бойових дій, які зазначені у статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», отриманих при виконанні обов’язків військової служби, у бойових діях, забезпеченні їх проведення, перебуваючи безпосередньо в районах бойових дій у період їх проведення.

— повну оплату за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування медичних послуг і лікарських засобів передбачених деталізованим описом, для батьків, вдів та дітей осіб, які загинули у бойових діях, при виконанні обов’язків військової служби;

— запровадження механізму визнання міжнародних клінічних настанов, з метою застосування в Україні кращих світових практик надання медичної допомоги та досягнень доказової медицини.

Це дозволяє виконати вимоги Конституції України,  Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та не суперечитьЗакону України «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», який встановлює законодавчі засади організації фінансування надання медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів загальнообов’язкового державного солідарного медичного страхування, врегульовує поняття гарантованого державного гарантованого пакету, деталізованого опису, тарифу, статус та повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері організації фінансування надання медичних послуг та лікарських засобів тощо.

Реалізація цих пропозицій дозволить створити належні умови для забезпечення учасників бойових дій і осіб з інвалідністю внаслідок війни необхідними медичними послугами та лікарськими засобами, сприятиме збереженню та зміцненню їх здоров’я та збільшенню тривалості життя, а також дозволить створити правові та фінансово-економічні механізми реалізації їх прав  на охорону здоров’я, підвищити загальний рівень надання медичної допомоги в Україні в результаті застосування лікарями кращих міжнародних медичних настанов.

5.Провести наукові дослідження безпосереднього і віддаленого впливу

на стан здоров’я ветеранів війни їх участі у бойових діях, та на підставі досліджень визначити особливі протоколи лікування ветеранів у спеціалізованих закладах відновлення здоров’я.

6.Не допустити перепрофілювання, зміни форм власності і розширення

контингенту пацієнтів на існуючій матеріальній базі госпіталю «Лісова поляна» та інших госпіталів ветеранів і інвалідів.

Передбачити за рахунок коштів  Державного бюджету України на 2019 — 2020 рік та інших джерел фінансування на реалізацію медичної реформи в Україні суттєве оновлення медичного обладнання госпіталів ветеранів війни, також значні капіталовкладення в основні фонди госпіталю «Лісова поляна» з метою  розширення його ємкості і функцій як майбутнього національного центру відновлення здоров’я ветеранів війни.

Включити до складу конкурсної кадрової комісії при відборі кандидатів на керівні посади госпіталю «Лісова поляна» представників Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).

7.Термінового прийняття нових рішень щодо пенсійного забезпечення громадян України для встановлення достойних пенсій ветеранам війни та військової служби, їх перерахунок всім пенсіонерам України згідно трудових, військових та службових внесків і заслуг,перш за все пенсій особам з інвалідністю в наслідок війни з числа військовослужбовців рядового і сержантського складу.

8.Скасувати постанову КМУ від 14.03.2018 року «Про Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» як таку, що звужує права ветеранів війни на пільговий проїзд, які встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

9.Скасувати  Постанову КМУ, від 14 лютого 2018 р. № 156«Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням ветеранів» як таку, що спрямована на руйнацію ветеранського руху в Україні.

  1. Забезпечити відкритість підготовки законодавчих і нормативно-правових актів та їх реальне попереднє обговорення з всеукраїнськими організаціями ветеранів війни.
  2. Підготувати та підписати Меморандум про взаємодію у захисті соціальних прав ветеранів війни між Кабінетом міністрів України і Українською Спілкою ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів).
  3. Рішенням Кабінету міністрів України створити Оргкомітет з підготовки та відзначення 30-річчя завершення Афганської війни (виведення військ з Афганістану) та передбачити додаткові заходи соціального захисту учасників бойових дій на території зарубіжних держав.

За дорученням Правління УСВА і учасників масової, мирної, попереджувальної акції

Голова УСВА                                           С.В.Червонописький.