У Сумах встановлять пам’ятний бюст Сергію Яризьку

Відповідне рішення набуло чинності 15 серпня 2018 р. Згідно з ним, бюст розмістять на сумському меморіальному комплексі пам’яті загиблих в Афганістані.

Сергій Олександрович Яризько народився 4 серпня 1953 року в с. Будне Охтирського району Сумської області.

Одразу після школи, 1 серпня 1970 р., був призваний до Збройних Сил. Закінчив вище воєнно-десантне командне училище в Рязані.

Юнацькі наміри Сергія стати офіцером-десантником пригадує мати Катерина Яризько:

— Якось я випадково прочитала в щоденнику запис про те, що хоче стати десантником. Про мрію Сергій писав так, ніби давав клятву: «Якщо знадобиться, то я не пошкодую життя». Зізнаюся, уже тоді я надумала відрадити його: чи не краще, мовляв, в інші війська, де не стрибають з неба. А він: «Ненько рідненька» (він завжди мене так називав), я вирішив твердо і назавжди. Буду офіцером-десантником». Вступив в Рязанське вище повітряно-десантне училище імені Ленінського комсомолу .. »

У грудні 1982 р. – направлений до Афганістану на посаду командувача десантно-штурмової роти 66-ої окремої мотострілкової бригади (г. Джалабад, провінція Нангархар).

Дещо зі служби героя розповідає його дуржина Ольга Яризько:

— Сергій – людина обов’язку й справи. Коли був у відпустці, подзвонив товариш, який прибув з Афганістану. Сказав, що його рота готується до виконання важкого завдання. І Сергій почав рватися туди: «Ну як ти не розумієш? – казав мені. – У роті чимало щойно призваних хлопців». І поїхав до завершення відпустки.
Служба в Афганістані дуже змінила його. Став ще більш уважним до людей, не міг намилуватися красою життя. Поняття особистої вигоди, користі були йому зовсім чужі. Любив музику, співав, грав на гітарі і на трубі …

Про те, яким був Сергій Яризько дізнаємося й зі слів його однополчан. Розповідає Іван Шкварко:

— Пригадую одну з операцій. Стояло завдання організувати засаду на шляху банди. Вийшли батальйоном. Уночі двинулися на БМП. Біля кордону рота Яризька ввійшла в заданий район. Колона відправилася раніше, а рота тим часом вийшла на обране для засади місце. Таким чином нам вдалося приспати пильність душманів. На світанку колона розвернулася. Ми швидко попрямували в район. У дорозі до нас приєднався загін місцевих активістів. Застали душманів зненацька. Від несподіванки вони кинулися бігти й потрапили під обстріл 2-ої роти. Противники втратили понад 50 осіб. Ми ж вистояли бій у повному складі. І першим повідомив про це Яризько: радів, як завжди, що вдалося зберегти всіх.

А про останній бій героя розповіли Володимир Дунаєв та Сергій Урбан:

— Ми мали захопити й знищити склад, куди заколотникам з Пакистану доставляли озброєння та боєприпаси. Світанок зустріли просто неба, чим і скористалися душмани. Раптом в розташуванні противника почулися вибухи гранат, кулеметно-автоматні черги. Виявилося, що Сергій Яризько помітив готових до бою душманів і, взявши з собою відділення, непомітно для «духів» пробрався на висоту. Несподівано для ворогів, хлопці почали обстріл. Із кулеметом Сергій поодинці перейшов на іншу висоту й прикривав відхід роти. До останнього він залишався на позиції. Отримав важкі поранення в живіт, руку й голову, але бій не припиняв. Пізніше почав відходити до роти. Очевидно, втратив свідомість і обірвався зі скелі… Його життєве гасло звучало так: «Аніж когось відправляти під вогонь, краще піти самому…» Сергія шукали довго. Під вечір група спустилася до джерела за водою. Там-то й виявили тіло. Зважаючи на все, припускаємо, що він падав ще живим, тіло розбилося об каміння.

Наступного ранку після загибелі капітана Яризька в розташуванні десантно-штурмової роти з’явився екстрений випуск стінгазети «Крилата гвардія».

Відважний капітан загинув 6 червня 1982 р. Похований у рідному селі.

Указом Президіума Верховної Ради СРСР капітан С. Яризько нагороджений орденом Леніна (посмертно).

До слова, меморіал 123 воїнам-інтернаціоналістам, загиблим в Афганістані під час бойових дій 1979-89 роках, був відкритий в Сумах 2004 року. Сьогодні до меморіального комплексу, окрім власне меморіалу, входить церква св. Іоанна Воїна, парк бойової техніки періоду афганської війни, алея Героїв, а також пам’ятник загиблим в зоні АТО героям-артилеристам.