Головам міських та районних організацій УСВА

Настанова кандидату у народні депутати України від

Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)

щодо соціального захисту і медичного забезпечення ветеранів війни.

 

  1. Стан справ

Близько 160 тисяч військовослужбовців України були вимушені брати участь у період проведення бойових дій в Афганістані у 1979 – 1989 роках, які проводилися колишнім СРСР.

Загинуло у бойових діях 3280 військовослужбовців, 80 – пропало без вісті.

Багато з учасників бойових дій стали особами з інвалідністю внаслідок війни, мають захворювання пов’язані з порушенням нервової системи.

За 30 років після завершення Афганської війни багато сімей втратили своїх рідних. Кількість ветеранів, які померли у працездатному віці, в 10 разів перевищує кількість військовослужбовців, які загинули у боях.

Тому ветерани війни, які мають статус осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій та їх сім’ї потребують особливої уваги, підвищеного соціального захисту та покращеного медичного забезпечення збоку держави.

На даний час в Україні проживає ветеранів війни в Афганістані близько 130 тисяч осіб.

Ветерани війни вимагають першочергового прийняття конкретних дієвих рішень від органів законодавчої і виконавчої влади щодо встановлення миру, повернення військовополонених і заручників, ефективних заходів для економічного зростання в Україні.

  1. Для соціального захисту учасників бойових дій, ветеранів війни необхідно забезпечити:

2.1. Поновлення у повному обсязі пільг родинам загиблих воїнів та особам, які мають особливі заслуги перед Україною, збільшення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується щорічно до 5 травня, що передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» шляхом внесення змін до чинної редакції Закону.

2.2. Врахування щорічно у державному бюджеті окремих бюджетних програм щодо:

— забезпечення житлом у найближчий час ветеранів війни (осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників бойових дій, родин загиблих), які брали участь у період   бойових дій в Афганістані;

— фінансової підтримки гуманітарної діяльності громадських організації ветеранів війни, зокрема військово-патріотичного виховання молоді, культурних, мистецьких, спортивних заходів, творчої видавничої діяльності, соціальної активності ветеранів та проведення інших заходів за участю громадських організацій ветеранів Афганістану.

2.3. Вжиття заходів щодо забезпечення громадських організацій ветеранів війни відповідними приміщеннями та врахування у державному і місцевих бюджетах видатків на утримання таких приміщень, а також для фінансової підтримки статутної діяльності таких громадських організацій.

2.4. Встановлення розміру мінімальної пенсії для учасників бойових дій, перш за все, для осіб рядового і сержантського складу та офіцерів, які не мають відповідної вислуги років:

— для осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи 9 мінімальних пенсій за віком;

— для осіб з інвалідністю внаслідок війни II групи 7 мінімальних пенсій за віком;

— для осіб з інвалідністю внаслідок війни III  групи 5 мінімальних пенсій за віком;

— для інших учасників бойових дій 4 мінімальних пенсій за віком.

2.5. Забезпечення сучасного, передбаченого законами України та міжнародними угодами, безкоштовного проїзду ветеранів війни в Україні та за її межами.

  1. Для медичного забезпечення ветеранів війни передбачати врахування у державному бюджету видатків для:

3.1. Стовідсоткового безоплатного забезпечення необхідними ліками ветеранів війни при лікування у закладах охорони здоров’я України та проведення відповідного безоплатного лікування і протезування, як у закладах охорони здоров’я України так і в інших державах, з використанням, наприклад, персоніфікованих, накопичувальних, спеціальних медичних рахунків, або державного щорічного медичного страхування ветеранів війни.

3.2. Забезпечення спеціалізованих закладів охорони здоров’я для ветеранів війни необхідним сучасним медичним обладнанням та проведення своєчасних відповідних поточних і капітальних ремонтів.

3.3. Врахування додаткових видатків у державному бюджету України на 2020 рік для фінансування Українського госпіталю для ветеранів війни «Лісова поляна» для проведення ремонту, переобладнання і підвищення якості обслуговування ветеранів війни.

3.4. Встановлення, що реорганізація спеціалізованих закладів охорони здоров’я для ветеранів війни, особливо госпіталю «Лісова поляна», рішення щодо зменшення земельних ділянок та приміщень і передачі майна може здійснюватися лише за участю і погодженням громадських організацій ветеранів Афганістану.

3.5. Збільшення компенсацій за невикористане санаторно-курортне лікування до розмірів реальної вартості путівки.

  1. Щодо джерел покриття витрат на підвищення рівня соціального захисту і медичного забезпечення ветеранів  війни

4.1. Посилити контроль за формуванням дохідної частини Державного бюджету,  зокрема за рахунок  недопущення укриття податків і зборів в офшорних зонах та тіньовому секторі економіки. Встановити 25 %  відрахувань від повернених коштів для підвищення рівня соціального захисту і медичного забезпечення ветеранів  війни.

 

За дорученням Правління УСВА

Голова УСВА  С. Червонописький