День вшанування учасників бойових дій на території інших держав відзначили й у Ромнах

Минулої суботи на Роменщині відбулися заходи з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

Розпочалися вони відкриттям турніру з рукопашного бою в борцівському залі, що на бульварі Шевченка. Змагання вже не перший рік традиційно відбуваються в день виведення радянських військ з Афганістану.

Потім ветерани, представники громадськості й місцевої влади, а також гості із західної України — курсанти-артилеристи Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, що нині проходять стажування на базі 27-ї Сумської артбригади — завітали до Роменського краєзнавчого музею. Уже сьомий рік тут існує виставка «Афганістан — подвиг, трагедія, біль», до створення якої долучилися безпосередньо афганці. Основу експозиційного матеріалу становлять фотокартки, документи, особисті речі роменців, що пройшли через горнило афганської війни, а також зразки радянського озброєння 70-80-х рр. ХХ ст. Є діорама з озвученням «Бій в Афганських горах» художника Сергія Півторака.

— Хоч експозиція і маленька, але вона наповнена експонатами, артефактами, які говорять про ті страшні десять років. Це ваші експонати, ваші предмети, з якими важко розлучитися, адже вони говорять вам багато про що, — звернувся до афганців директор Державного історико-культурного заповідника «Посулля» Володимир Панченко.

Війни закінчуються, але подвиг залишається, зазначив голова місцевого товариства воїнів-афганців Сергій Шебедя. І хоч минають роки, змінюються президенти, політичний устрій, але музей залишається. Саме тому і вирішили передати для збереження й експонування речі, які нагадують про ті події. Створили виставку буквально за півтора місяця. У цьому допомагали й працівники музею, і громадськість. Цього року афганці теж поповнили виставковий фонд новими експонатами.

Міський голова Сергій Салатун підкреслив, що у свято Стрітення в музеї зустрілися різні покоління захисників.

— Наживо ви бачите героїв-афганців, — звернувся очільник міста до курсантів. — Хай на все життя у ваших серцях залишаться обличчя цих хлопців. Вклонімося тим, хто загинув і пам’ятаймо про славних людей, які сьогодні в цій залі.

— На жаль, кожному поколінню випадає своя війна, — сказав очільник районної державної адміністрації Валерій Білоха. — Сьогодні перед нами — люди зрілого віку, а на час війни їм було по 18-19 років. Контрактної армії не існувало. І війну в Афганістані винесли на плечах молоді хлопці. І що тільки переживали батьки цих воїнів? Два роки де була їхня душа? Тільки наших роменців не повернулося семеро.

Місцевий композитор Ігор Василенко, рота якого під час війни розвозила боєприпаси по всій території Афганістану, виконав пісню «Мы уходим». А голова Сумського земляцтва в Києві Іван Рішняк подарував музеєві ікону Святого праведного Петра Калнишевського й побажав усім присутнім доброго настрою.

— Не завжди життя нас радує. Сьогодні наші побратими гинуть за державу. Але такі заходи, зустрічі надихають, викликають патріотичні почуття, вселяють впевненість, що завдяки нашій силі, бажанню, можливостям створимо самостійну й потужну країну, — зазначив Іван Рішняк.

Пам’ятні відзнаки за особистий внесок у розвиток ветеранського руху отримали перший заступник голови районної державної адміністрації Володимир Татарінов, начальник відділу з питань внутрішньої політики міськвиконкому Оксана Кужель та директор Державного історико-культурного заповідника «Посулля» Володимир Панченко.

Також учасники заходів поклали квіти до «Чорного тюльпана», розташованого на розі вулиці Горького та бульвару Московського, меморіалу землякам, загиблим в Афганістані.

«Вісті Роменщини»