У Шостці, Конотопі, Ромнах та Середино-Буді відбулися урочистості до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (ОНОВЛЕНО)

ШОСТКА

«Сьогодні особливий день для багатьох сімей нашого міста і району, для тисяч українців, яким пощастило вижити і вистояти в Афганістані, повернутись з поля бою інших держав. Привітала наших земляків-афганців, вшанували пам’ять воїнів, які не повернулись з війни. Важко дивитись в очі їх рідних і близьких, які і через 32 роки ще повні сліз і болю. Від імені народного депутата України Ігоря Молотка і від себе особисто побажала воїнам-афганцям добра, миру і достатку, міцного здоров’я на довгі роки, передала невелику допомогу сім’ям загиблих», — написала на особистій сторінці у Facebook Олена Шульга.

КОНОТОП

32-у річницю з Дня виведення радянських військ із Афганістану відзначили й у конотопському сквері воїнів-інтернаціоналістів.

На захід завітали тамтешні голови районної державної адміністрації та ради Олександр Бескоровайний і Віктор Бик, очільник Бочечківської ОТГ Віктор Борошнєв, голова Дубов’язівської ОТГ Леонід Білик, заступник голови Попівської ОТГ Ірина Клігунова, керуюча справами міської ради Любов Дубовик. Посадовці привітали воїнів-інтернаціоналістів зі святом та вшанували полеглих солдат.

Подяки від представників місцевого самоврядування отримали Віктор Храменко, Олексій Телятник, Сергій Черевко, Геннадій Кривунь, Микола Худенко, Григорій Лінчак, Леонід Антропов та Віктор Спиця.

Голова конотопської спілки ветеранів Афганістану «Саланг» Микола Величко від Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) вручив Сергію Тучі медаль «За заслуги» першого ступеня.

Традиційно до підніжжя меморіалу воїнам-афганцям поклали квіти.

РОМНИ

На Роменщині до заходів із нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав долучилися як ветерани Афганістану та інших «гарячих точок», рідні загиблих, так і керівництво району, очільники Роменської, Андріяшівської, Хмелівської територіальних громад, громадськість.

Для всіх охочих провели екскурсію в Роменському краєзнавчому музеї. Головну увагу акцентували на експозиціях, присвячених далекій у часі й просторі афганській та близькій і сучасній російсько-українській війнам. Адже серед експонатів — озброєння, обмундирування, фото тридцятирічної давнини і сучасні раритети. Зокрема прапор із підписами учасників тоді ще АТО, переданий із зони бойових дій, серед яких і автограф нинішнього міського голови Олега Стогнія. Окремої уваги заслуговує унікальна діорама бою в афганських горах, яку створив член Національної спілки художників України роменець Сергій Півторак.

— Хоч уже минуло понад три десятиліття з часу виведення радянських військ з Афганістану, маємо пам’ятати про ті події та їх учасників — наших земляків: і живих, і тих, хто не повернувся з далекої війни. Багато з вас і сьогодні у вирі суспільного життя, — зазначив очільник Роменської громади Олег Стогній. — Зичу всім здоров’я і наснаги на подальшу спільну роботу з розбудови нашої громади і країни.

— Як учасник АТО розумію і шаную вашу мужність. Непросте випробування війною на чужині ви витримали з честю. Як посадовець запевняю, що ваші звернення обов’язково будуть почуті, а проблеми за найменшої можливості — розв’язані, — наголосив голова районної державної адміністрації Денис Ващенко.

— Напевно, в той час вам говорили: ви йдете туди, зокрема, й для того, щоб ваші рідні жили під мирним небом. А сьогодні вже ваші нащадки боронять рідну землю від ворога на сході країни. Вас поєднує те, що ні ви тоді, ні вони зараз не ховалися від військового обов’язку. А ще і їм, і вам добре відома ціна миру та війни. Будемо пам’ятати про полеглих і шанувати живих, — підкреслив голова районної ради Іван Яременко.

— Афганці готові підставити плече владі в усіх її починаннях, спрямованих на розвиток Роменщини, — запевнив почесний голова громадської організації воїнів-афганців Віталій Коломієць.

Цього дня було покладено квіти до «Чорного тюльпана» — пам’ятника землякам, загиблим в Афганістані, та інших місць поховань учасників бойових дій, меморіального знака «Героям — борцям за незалежність України», пам’ятного знака роменцям-учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, братської могили загиблих під час визволення Ромен від фашистських загарбників та Стели пам’яті загиблим учасникам АТО. Всіх полеглих вшанували хвилиною мовчання.

Під час мітингу біля «Чорного тюльпана» капелан 27-ї артилерійської реактивної бригади ім. Петра Калнишевського Василь Бринчак відслужив панахиду.

«Пам’ятаємо про загиблих, піклуємося про живих» — під такою назвою у Роменському коледжі СНАУ відкрилася фотовиставка, організатором і натхненником якої став голова громадської організації воїнів-афганців Сергій Шебедя. На численних світлинах зафіксовані не лише миттєвості життя в далекому Афганістані, а й події останніх років за участю афганців Роменщини.

— Ось фото блокпоста, наших саперів, тунелю на перевалі Саланг. А це ми вже на мітингу під стінами Верховної Ради. Тут ви бачите момент нагородження переможців спортивних змагань. Одним словом, ми не лише бережемо пам’ять про ті вже далекі роки, а й беремо активну участь у житті міста, району, країни сьогодні, — розповів Сергій Шебедя.

Середино-Буда

У Середино-Буді урочисті заходи відбулися за участі міського голови Олександра Гена. За активну участь у роботі Спілки, особливий внесок в патріотичне виховання молоді та з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав він вручив цінні подарунки та грамоти ветеранам Афганістану.

На знак шани до загиблих героїв там відправили панахиду.

Середино-Будська районна державна адміністрація захід, на жаль, проігнорувала.